Uykulu gözlerden kurtulun. Sabah uyanmak için bir kaç adım

09 Ocak 2020 tarihinde yazıldı. 1.423 kez okundu.
Uykulu gözlerden kurtulun. Sabah uyanmak için bir kaç adım

Sabah uyandığında gözlerinin yorgun olduğunu mu hissediyorsun? Gözlerin uykulu ve şiş mi görünüyor? Bu durum seni rahatsız ediyor ve kurtulmak mı istiyorsun? Aşağıdaki kolay metotlarla canlı bir görünüme sahip olabilirsin.

Evde uygulanabilecek işlemler

1) Yüzünü soğuk suyla yıka. Aslında soğuk su insanı uyandırmaz. Soğuk su damarların daralmasını sağlar ve bunun sonucunda yüzünüze daha az kan gider. Kan dolaşımının azalmasıyla sinir sistemi harekete geçer ve canlanır. Bu metodu uygularken suyun aşırı soğuk olmamasına dikkat edin ve en az üç kez tekrarlayın.

2) Soğuk maske yap. Bir havluyu soğuk suyla ıslat ve fazlalık suyunu sık. Havluyu yüz büyüklüğünde katla, koltuğa ya da yatağa uzan ve havluyu yüzünüze koy. Beş dakika boyunca havluyu yüzünde bırak. İsteğe göre bu işleme tekrarlayabilirsin.

3) Sıcak maske yap. Uykulu ve yorgun gözlerini rahatlatmak için sıcak maske yapabilirsin. Bunun için bir bezi sıcak suyla ıslat ve yüzüne koy. Suyun kaynar olmamasına dikkat et.

4) Eğer gözlerinde ağrı hissediyorsan göz doktoruna başvurmalısın. Yorgunluğu ve ağrıyı gidermek için göz damlaları tavsiye edebilir.

Ev dışında uygulanabilecek yöntemler

Bu metotları evde olduğun sürece gün içinde yapabilirsin. Dışarda, okulda, iş yerinde bunları uygulamak kolay olmayabilir. Aşağıdaki göz egzersizlerini ve kolay düzenlemeleri üstteki metotlara alternatif olarak uygulayabilirsin.

1) 20-Egzersizi. Masa başı bir işte çalışıyorsan bu metot tam sana göre. Bütün gün bilgisayar ekranına bakmaktan yorulan gözlerini kendine birkaç saniye ayırarak dinlendirebilirsin. Bunun için yirmi dakikada bir yirmi metre uzaklıktaki bir objeye yirmi saniye boyunca bakmalısın. Akılda tutmak çok kolay! 20 dakika, 20 metre, 20 saniye. Eğer unuturum iş yoğunluğunda aklıma gelmez diyorsan kendine alarm kurabilirsin.

2) Sağ-sol-aşağı-yukarı. Gözünü önce sağa sonra sola sonra yukarı sonra da aşağı hareket ettir. Sonra da gözünle daire çiz. Son olarak elinin baş parmağını gözlerinden on santimetre uzaklıkta tut. Gözlerinle baş parmağına odaklan ve egzersizi baştan başlayarak tekrar et. Bu egzersizle göz kaslarını da geliştirir ve görme seviyeni düzeltebilirsin

3) Harfler ve şekiller.  Duvara bak ve gözlerinle harfler ve şekiller çiz. Bunu yaparken kafanın sabit durmasına dikkat et. Bu egzersiz de göz kaslarını geliştirir.

4) Göz kırpma. Gözlerinin kuruduğunu düşünüyorsan normalden fazla gözlerini kapayıp açmayı deneyebilirsin. Genel olarak beş saniyede bir gözlerini kapayıp açarsan gözlerinin kurumasını engelleyip göz yaşının gözünde dağılmasını sağlarsın.

5) Hareket et. Uzun süre oturuyorsan ara sıra kalkıp hareket etmen kan dolaşımını artırarak gözlere de fayda sağlar.

6) Parlak ışık. Parlak ışık gözlerin yorulmasına ve ağrımasına sebep olur. Işığı seçme imkanın varsa parlak olmayan ve gözlerini daha ay yoran bir ışık seç. Örneğin: Sarı ışık, gün ışığı ampulü sıcak ışık.

7) Bilgisayar ışığını ayarla. Bilgisayar başında çok vakit geçiriyor veya masa başında bilgisayar başında çalışıyorsan ekranın ışık ayarlarını gözden geçirmelisin. Aşırı parlaklığa gerçekten ihtiyaç duyuyor musun? Bu soruyu kendine sorup ekranın ışıltı seviyesini kendine en uygun şekilde ayarla.

8) Mavi ışık filtresi. Sadece bilgisayar başında uzun zaman geçirenlerin değil telefonu elinden düşmeyenlerin de ilgisini çekecek bir konu mavi ışık filtresi. Büyük ihtimalle telefonunda veya bilgisayarında bu özelliği daha önce görmüşsündür. Göz yorgunluğunun önüne geçmek için bu özelliği aktifleştir ve gözlerindeki rahatlığın farkını gör.

Küçük Bir Not:

Göz muayenelerinizi mutlaka yaptırın. Üstteki öneriler göz hekimi tarafından yapılan muayene ve tedavi yerine geçmez. Eğer gözünüzde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir hekime başvurun. Gözlüğünüzün ve lensinizin seviyesinin gözlerinize uygun olup olmadığını düzenli olarak kontrol ettirin.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.