İnternet kullanıcılarının bir çoğunun okuyup duyduğu özellikle de sohbet sayfalarında ve iletişim ağlarında kullanılan bir terim olan offline ve online ne demektir?

(Çevrimiçi) Online ne demektir?

Online kelimesi aslında İngilizce bir terim olup on-line olarak iki kelimeden oluşmaktadır. On = açık ve line = hat olarak açık hat anlamına gelen online kelimesi kullanıcıların veya bir sistemin internete bağlanıp ulaşılabilir durumda olduğu anlamına gelir.

Türkçeye tam çevirisi "Çevrimiçi" demek olan "Online" kelimesi için örnek vermek gerekirse. Facebook ta arkadaş listenizdeki insanların facebook a giriş yapmış ve sohbet için açık olduğu anlamına gelmektedir. Ya da bir hizmet almak için girdiğiniz web sitesindeki müşteri destek biriminin size anında cevap verebilmek için bilgisayar başında oldukları anlamına gelmektedir.

(Çevrimdışı) Offline ne demektir?

Offline kelimesi de İngilizce bir terim olarak off-line olarak ayrılmaktadır. Off = Kapalı ve Line = Hat anlamına gelen Offline kelimesi online kelimesinin tam tersidir. Türkçeye çevrilmiş hali ise "Çevrimdışı" demektir.

Offline yani çevrimdışı kelimesinin anlamına örnek vermek gerekirse bir önceki online örneğinde  verdiğimizin tam tersi olarak. Facebook sitesindeki arkadaşlarınızın facebookta olmadığı ve yazdığınızda sizin mesajınızı o an göremeyecekleri anlamına gelir.

Bu iki kelimeyi gördüğümüz yerlere örnek vermemiz gerekirse online oyunlar dediğimiz oyunlar aklımıza gelebilir. Hemen isminde bile karşımıza çıktığı gibi online demek oyunların internete bağlanılarak oynanabildiği anlamına gelir. İnternete bağlanmaya gerek kalmadan oynanabilen oyunlara ise offline oyunlar ismi verilmektedir. Bu iki çeşit oyunu çevrimiçi yada çevrimdışı oyunlar olarak duymak çok fazla mümkün değildir. Kelimeler o kadar kalıplaşmıştır ki online ve offline olarak kullanılmaktadırlar.

Online ve Offline için örnek başka kelimeler.

Online Game: Online oyunlar yani internete bağlanarak oynanabilen oyunlar.

Online Support: Online destek olarak yarı İngilizce yarı Türkçe karşımıza çıkar ve çevrimiçi destek alabileceğimiz anlamına gelir. Yani internet üzerinden anında yazışarak destek alabiliriz.

Online Store: Çevrimiçi mağaza anlamına gelir ve internetten alışveriş yapabilmek demektir. Gittigidiyor ve hepsiburada gibi web siteleri online store yani çevrimiçi mağazalardır.

Online Banking: Çevrimiçi bankacılık yani internet üzerinden bankacılık işlemleri anlamı taşır.