Aslı İngilizce olan legal ve illegal kelimeleri bilinirlilik açısından tam ortada kalabilecek kelimelerdir diye düşünüyoruz. Bulunduğunuz bölgeye ve arkadaş çevrenize göre ya çok duyuyorsunuzdur yada hiç duymamış olabilirsiniz. Aslında hakkında çok fazla bir şey söyleyemeyiz. Genelde daha çok haber içeriklerinde karşımıza çıkan bu kelimelerin anlamları aşağıdaki gibidir.

Legal ne demektir.

Genelde haber içerikli yazılarda ve konuşmalarda karşımıza çıkan legal kelimesinin anlamı yasal demektir ve yasal kelimesi bir sıfattır. Yani yapılan bir işin hukuki açıdan bir sakıncası olmadığı anlamına gelmektedir.

Legal kelimesinin sözlük çevirileri; yasal, hukuki, tüzel, kanuni ve resmi kelimeleridir.

Legal ne demektir sorusunun cevabı olan yasal kelimesinin anlamı ise Türk Dil Kurumunda "Yasanın, dinin ve kamu vicdanının doğru bulduğu, yasalara uygun, kanuni (I), meşru, legal" olarak verilmiştir.

İllegal ne demektir.

İllegal kelimesi ise legalin tam tersi anlama gelen bir sıfattır. Yasa dışı anlamına gelen illegal kelimesi yapılan bir işin yasalara uygun olmadığı ve sakıncalı olduğu anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumu legal anlamı taşıyan yasa dışı sıfatını "Yasalara, yasa kurallarına uymayan, kanun dışı, gayrikanuni, illegal" şeklinde açıklamıştır.