Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere hayatımızın vazgeçilmezi kağıt nasıl üretilir, kağıdın tarihçesi nedir, kağıt günümüze gelene kadar nasıl evrelerden geçmiştir ve günümüzdeki kağıdın özellikleri nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Kağıt insan oğlunun en büyük buluşlarından biri. Bilimin kültürün ve sanatın gelişerek yayılmasında en büyük faktörlerden biridir. Kağıdın ilk ortaya çıkışı mö 4000 yıllarında oldu. Papirüs adı verilen kağıt türü kullanılmaya başlandı. Bu papirüs bitki liflerinin ezilmesinden elde ediliyor ve kağıdın ilk biçimi olarak kullanılmaya başlanıyor. Daha sonra hayvan derilerinin inceltilip kurutulmasıyla elde edilen parşömenler kullanılmaya başlandı. Fakat bugün bildiğimiz anlamdaki kağıdın bulunması ve kullanılmaya başlanması ms105 yılında oldu. İlk kez Çin de kağıt hamurunun hazırlanmasıyla bugün ki kağıt kullanılmaya başlandı. Yerli kağıt üretimi ise Osmanlı döneminde başladı. Matbaanın kullanılmaya başlanmasıyla artan kağıt ihtiyacının karşılanması için 1744 yılında Yalova da bir kağıt fabrikası kuruldu. Bu tarihten sonra kağıt günlük hayatımızda çok büyük bir rol oynamaya başladı hemen hemen her alanda kullanılmaya başlandı. Her gün binlerce ton kağıt tüketiyoruz ve bu sayı her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Bu ihtiyacın karşılaması için kağıt fabrikaları sürekli aktif şekilde çalışıyor. Peki kağıt nasıl üretilir.

Kağıdın ham maddesi selülozdur. Bu madde bitkilerin hücre yapısında bulunur. Ağaçların işlenmesi ile kağıt için gerekli selüloz elde edilir. Fakat artık selüloz Türkiye de daha üretilmediği için bu maddeyi yurtdışından temin ediyoruz. Yurt dışından selüloz tabakası olarak ülkemize geliyor ve kullanılıyor. Selüloz tabakaları taşıyıcı bantlar sayesinde karıştırıcıya gönderiliyor. Karıştırıcı tankta selülozlar su ile birlikte buluşuyor. Karıştırıcı sürekli dönerek selülozların suda erimesini sağlıyor. Kağıt hamuru hazırlanırken içerisine bir miktar mürekkepte konuluyor. Bunun sebebi ise kağıdın beyaz rengini tutturmaktır. 15 dakikalık karıştırmadan sonra kağıt hamuru işlenmeye hazır bir hale geliyor.

Kağıt makinesine borular yardımı ile gönderilen hamurun sadece binde biri kuru madde olarak gidiyor. Dakikada 750 metre hızla akan hamurdaki su elekten geçerek ayrılıyor. Bu işlem sayesinde kağıdı oluşturacak kuru madde miktarı artarak yüzde 18lere ulaşıyor. Kurutma işlemi bu işlemler boyunca sürüyor. Basınç ve vakum yöntemi kullanılarak hamurun içindeki su miktarı yarı yarıya düşürülüyor. Kağıt üretimi için su vazgeçilmez bir unsurdur fakat sisteme alınan su defalarca kullanıldığı için gerekli tasarruf elden geldiğince yapılıyor. Kağıt hamurundan vakumlanan ve ayrılan su geri dönüşüm tanklarında pompalanıyor. Selüloz parçaları temizlendikten sonra tekrar hamur yapımı için kullanıma hazır hale geliyor. Kağıt hamuru bir sonraki işlem olarak kurutma silindirlerine gidiyor. Bu silindirde kullanılan sıcaklık 100 derecenin de üstünde. Bu silindirlerin arasından geçerek kuruyan hamur artık bildiğimiz kağıt görünümü elde ediyor. Bu makineler bilgisayar kontrollü olduğu için bu işlemler daha kolay ve insan sağlığını etkilemiyor. Silindirlerden geçen kağıt nişastayla kaplanıyor. Bu işlemin amacı ise kağıdın lifleri arasındaki boşlukların doldurulması ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak. Nişastayla kaplanan kağıt son kez kurutma ünitesine giriyor. Artık kullanılan kağıt istenen şeklini alıyor. Kağıdın kalınlığı ve gramajı son evrede belirleniyor. Bunun için kalender ünitesi kullanılıyor. Bu ünitede silindirlerin arasına giren kağıt basınç ve sıcaklıkla inceltiliyor ve istenilen inceliği ayarlanmış oluyor. Elde edinilen kağıt bobinlere sarılıyor. Bobine sarılan kağıttan alınan numuneler kalite kontrolü için laboratuvarlara gönderiliyor ve oradan da kontrol sonrası gereksinim duyulan bölgelere gönderiliyor.