Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik çıkartma. Yeni kimlik kartı nasıl çıkartılır, nereden ve nasıl alınır?

tarihinde yazıldı ve 454 kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti yeni kimlik çıkartma işlemleri nelerdir? Yeni kimlik kartı nasıl alınır?


Yeni kimlik çıkartma. Yeni kimlik kartı nasıl çıkartılır, nereden ve nasıl alınır?

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda sizlere yeni kimlik kartı nereden ve nasıl alınır dan bahsedeceğim. Bildiğimiz üzere teknoloji her geçen gün gelişmiş olup bizimde ona ayak uydurmamız gerektiğini şartlıyor. Eskiden uzun yıllardır kullandığımız kimlikler artık yerini kredi kartı görünümlü hoş ve çipli bir kart haline bırakmıştır. Erkeklerde mavi görünümlü bayanlarda ise pembe görünümlü kimliklerimiz artık tek renk turkuaz olup yerini yeni kimlik kartlarına bırakmıştır. Hal böyle olunca tabi bize de iş çıkmıştır. Şimdi yeni kimlik kartını nereden ve nasıl alacağımıza bakalım.

Yeni kimlik kartlarımızı bulunduğumuz il-ilçenin nüfus müdürlüklerinden temin ediyoruz. Fakat nüfus müdürlüklerine gitmeden önce bizden istenilecek belgeleri hazırlamamız gerekiyor. Bizden istenen belgelere gelecek olursak fazla bir şey değil birincisi 1 adet biyometrik fotoğraf ve eski kimliğimiz. Biyometrik fotoğraf nedir Eski kimliğimizi kayıp ettiysek veya çalındıysa hiç sorun etmeyin çünkü birazdan ücretlendirme kısmında kayıp kimliğin ücretini göreceksiniz. Nüfus cüzdanı kayıp çalıntı işlemleri İstenilen belgeleri hazırladıktan sonra nüfus müdürlüğünün sitesinden randevu almamız gerekiyor. Randevu almada da gidile biliyor. Fakat bana kalırsa bulunduğunuz il ilçe artık neresiyse aşırı nüfusun kalabalık olduğu yer değilse randevu almayın direk nüfus müdürlüğüne giderek işlemleri başlata bilirsiniz. Nüfus müdürlüğünün aşırı yoğun olmayacağını düşünüyorsanız şayet. Nüfus müdürlüğüne gittiğimizde gerekli belgeleri teslim ettikten sonra bize yeni kimlik kartımız gelene kadar geçici bir kimlik veriliyor. Yeni kimlik kartımız gelene kadar o belge bizim kimliğimiz oluyor. Peki yeni imlik kartımız ne zaman ve nasıl gelecek? Yeni kimlik kartımız nüfus müdürlüğüne beyan ettiğimiz adresimize PTT ile gönderilecek. Bu süre ise yoğunluğa göre yeni kimlik kartının basımı kargolanması derken ortalama 2 ila 3 hafta sürebilir. Nedeni hem yoğunluk hem de bu kimlik kartlarının Ankara da basılıp kargolanmasıdır. Peki merak ettiğimiz başka bir şey daha var ne kadar ücret ödeyeceğiz. Şimdide ücretlendirmelere bakalım.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ: 18,5 TL

EVLİLİK NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞİMİ:18,5 TL

YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: ÜCRETSİZ

YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: 18,5 TL

(VAKTİNDE YAPILMAYAN BİLDİRİM İÇİN)

KAYIP KİMLİK: 37 TL

Evet arkadaşlar bugün ki yazımda sizlere yeni kimlik kartı nereden ve nasıl alınır dan bahsettim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yorumlar