Teknoloji Nasıl Yapılır?

Windows10 ve diğer windows bilgisayarlarda program kaldırma nasıl yapılır?

tarihinde yazıldı ve 392 kez görüntülendi.

Windows 10 program kaldırma nasıl yapılır? Windows 10 ve diğer windows bilgisayarlarda program kaldırmak ve revo uninstaller ile program kaldırma işlemleri.


Windows10 ve diğer windows bilgisayarlarda program kaldırma nasıl yapılır?

Bugün sizler için windows 10 ve diğer windows bilgisayarlarda kurulu olan bir programın nasıl kaldırılacağını anlatacağız. Program kaldırma nasıl yapılır?

Bilgisayarlara kurulan her program bilgisayarın depolama alanında yer kaplıyor veya siz o programı kullanmasanız bile arka planda kendini çalıştırıyor olabilir. Bilgisayarda depolama alanının az olması ve en kritik olanda arka planda çalışan programların bilgisayarı yavaşlatmasıdır. Ve arka planda çalışan her program bilgisayarınızı biraz daha yavaşlatır. Hatta bazı programlar vardır ki tek başına çalışması bile bilgisayarınızda yarı yarıya bir performans kaybına sebep olabilir.

Böyle durumlarda bilgisayarınızın yavaşladığını biraz anlayan birine söylediğinizde size %90 format atmanız gerektiği önerisinde bulunacaktır. Ama format sizin yapabileceğiniz en son işlem olmalı. Bundan önce gereksiz olan kullanmadığınız programları bilgisayarınızdan kaldırmanız daha iyi olacaktır. Üst üste çok format atmak eğer bir ssd hard diske sahip değilseniz bilgisayarınızı yazılımsal olarak geri dönülemeyecek bir yavaşlık içine sokacaktır.

Windows bilgisayarda yüklü programları kaldırmak için bu yazıda sizlere 2 yöntem göstereceğiz. Normalde ilk yöntemi kullanmak bilgisayarı programdan kaldırmış olacaktır ama programlar bilgisayara kurulup kullanıldığında programın kendi dosyaları dışında bilgisayarın kayıt defterine kaydolan birkaç içerik ve bilgisayarda birkaç fazladan dosya oluşturulabiliyor. İnce ayrıntıya girmek istemediğimizden daha fazla anlatmayacağız ama 1. yöntemde programa ait tüm dosyalar silinmemiş olabilir. Kayıt defteri kayıtları ve cache dosyaları gibi dosyaları silmek için 3. yöntemi kullanmak gerekebilir.

Şimdi windowsta yüklü bir programı kaldırma işlemini anlatmaya geçelim. 1. yöntemde daha önce yazmış olduğumuz Windows bilgisayara program nasıl kurulur makalemizde örnek olarak gösterdiğimiz "Gom Player" programını kaldıracağız. Bu yöntemi kullanarak diğer programları kaldırmanızda mümkündür.

"Program ekle veya kaldır"ı kullanarak program kaldırmak.

"Program ekle veya kaldır"ı kullanarak program kaldırmak.
 1. Klavyeden "Başlat (Start)" tuşuna basın. (Klavyenizin en sol altında bulunan "Ctrl" ve "Alt" tuşu arasında bulunan 4 kareden oluşan pencereye benzeyen bir resmi vardır.)
 2. Ekranda başlat menüsü açılacaktır Windows 8 veya 10 kullanıyorsanız hemen hiçbir şey yazmadan "Program ekle veya kaldır" yazarak listeden tıklayabilirsiniz. (Daha düşük işletim sistemlerinde Başlat menüsünde "Denetim Masası" seçeneğine tıklayarak açılan sayfada "Programlar" yada "Program ekle veya kaldır" seçeneğine tıklayınız.)
 3. NOT: Eğer hala nereden açacağınızı bulamadıysanız klavyeden "Başlat" tuşuna basılı tutarken "R" tuşuna basın bırakın. Açılan çalıştır penceresine "appwiz.cpl" yazın ve "Tamam" deyin. Program ekle veya kaldır sayfası açılacaktır.
 4. Açılan listede kaldırmak istediğiniz programı seçin ve üzerinde sağ tuş yaparak "Kaldır" yazan seçeneği seçin.
 5. Tıpkı program kurulumlarında olduğu gibi "ileri" şeklinde geçebileceğiniz pencereler ve butonlar ya da sadece "Kaldır" yazan buton gelebilir.
 6. Adımları izleyerek devam edin.
 7. Program kaldırılacaktır.
 8. Gom player kaldırma işleminin en sonunda tüm önbellek dosyalarının silineceği hakkında bilgilendirme ekranı ile karşılaştık. Evet diyerek önbellek dosyalarının sildik. Bu aslında diğer yöntemin amacına denk geldi. Şanslıydık.

 

Revo uninstaller kullanarak program kaldırmak.

Revo uninstaller kullanarak program kaldırmak.

Bu başlık altında sizlerle ekstra bir program kullanarak program kaldırmayı anlatacağız. "Revo uninstaller" programının 1. yöntemden farkı programın bilgisayarda hiçbir ayar veya geçmiş dosyasını bırakmaması ve önbellek dosyalarını silmesidir.

Revo uninstaller programı Windows işletim sistemi ile birlikte gelmez sizin kurmanız gerekmektedir. Bunu şu anda anlatmayacağız ama bir programın Windows bilgisayara nasıl kuracağınızı daha önce Windows bilgisayara program nasıl kurulue? makalemizde anlatmıştık. Dilerseniz makalemizi okuyarak programı siz kurabilirsiniz. Biz yardımcı olmak açısından size programı indirebileceğiniz bir link vereceğiz.

https://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html

Program ücretli olduğundan siz ücretsiz sürümünü indirip belli bir süre deneyebilirsiniz. "Free Downlaod" butonuna tıklayın. Açılan sayfa da "Download Now" butonuna tıklayın ve açılacak yeni ekranda size programı nereye kaydetmeyi istediğinizi soracak. İstediğiniz klasörü seçin ve indirmeyi başlatın ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu yaparak programı çalıştırın.

 1. Revo uninstaller programı açıldığında ekranda bilgisayarınızda kurulu olan programlar görüntülenecektir.
 2. Kaldırmak istediğiniz program üzerinde fareniz ile sağ tuşa tıklayarak seçenek listesini açın ve "Kaldır (Sil)" veya "Zorla Kaldır" seçeneğine tıklayın.
 3. Programın kendi kaldırma penceresi açılacak.
 4. "İleri" ve/veya "Kaldır" butonlarına tıklayarak işlemlere devam edin.
 5. Kurulum işlemi bittikten sonra ekran Revo uninstaller programının bir penceresi kalacak. Bu ekranda bilgisayarda kalan gereksiz dosyaları silmek için "Gelişmiş" seçeneğini seçin ve "Tara" tuşuna basın.
 6. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza bir liste çıkar. "Hepsini Seç" butonuna tıklayarak tüm dosyaları seçin ve "Sil" butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan uyarı penceresinde "Evet" butonuna tıklayın. Bu işlemle bilgisayarın kayıt defterindeki ayarları sileceksiniz. Eğer silinecek bir şey bulmazsa bir sonraki adıma geçer.
 7. Eğer bilgisayarda silinmesi gereken gereksiz dosya veya klasör bulursa bu adımda bu gereksiz dosyaları listeler.
 8. Bir önceki adımdaki gibi "Hepsini Seç" ve "Sil" butonlarını kullanın ve uyarı ekranına "Evet" seçeneği ile onay vererek işleme devam edin.
 9. Program kaldırma işlemi tamamlanacaktır.

Bu yazımızda sizlere 2 yöntem ile Windows bilgisayarda program nasıl kaldırılır? Konusunu anlattık. Umarım sizlere faydalı olabilmişizdir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yorumlar