Nasıl Yapılır?

Nasıl Uzman Çavuş Olunur. Uzman çavuş olmak için gerekli şartlar

tarihinde yazıldı ve 287 kez görüntülendi.

Nasıl uzman çavul olunur ve uzman çavul olmak için gerekli şartlar nelerdir. Sınavı kazanmış ve adımları geçmiş bir kalemden uzman çavuş nasıl olunur?


Nasıl Uzman Çavuş Olunur. Uzman çavuş olmak için gerekli şartlar

Uzman Çavuş Olmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

İç işleri bakanlığına bağlı jandarma genel ve sahil güvenlik komutanlığı uzman erbaş olmak için;

Jandarma genel komutanlığı bünyesinde çalışmak ve asker olmak istiyorsunuz. Bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerekir sınavına girmiş ve kazanmış biri olarak şu şekilde anlatayım.

Yapmanız gereken ilk işler

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Sonraki iş il veya ilçenizde bulunan en yakın ptt şubesine giderek e-devlet şifresi edinmek olacaktır.
 • Almış olduğunuz e-devlet şifresini başvurmak istediğiniz kolluk kuvvetlerinin resmi sitesinden giriş yapmak için kullanacaksınız
 • Öncelikle uzman erbaş olmak için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bunları şu şekilde kısa ve öz anlatayım

Uzman erbaş olmak için gerekli şartlar

 • İlk önce www.jandarma.gov.tr adresine giriyorsunuz.
 • Daha sonra sol tarafta bulunan personel öğrenci alım başvuru/sonuçları kısmına tıklıyorsunuz.
 • Karşınıza Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı web sitesi çıkıyor.
 • Başvurmak istediğiniz branşın yayınlanmış olan genelgesini bilgisayarınıza indiriyorsunuz.
 • Şimdi yazımızın başında dediğim gibi e-devlet şifreniz bu sayfada işlem görüyor. Ana sayfada duyurular kısmında uzman er ve erbaş olmak için bir duyuru beliriyor ve sağ tarafında sorgula veya başvur butonuna tıklayarak e-devlet giriş kapısına gidiyoruz.
 • Gelen sayfada Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve ptt şubesinden almış olduğunuz şifreyi girerek giriş yapıyorsunuz. 
 • Giriş yaptıktan sonra  sol tarafta bulunan profil bilgilerine tıklıyorsunuz  ve sıra ile yukarıdan aşağıya profil bilgilerimizi dolduruyoruz.

Doldurma işlemi bittikten sonra yine sol  tarafta bulunan başvuru bilgileri sekmesine tıklıyorsunuz  ve sağ tarafta başvuruya açık olan uzman erbaş sınav başvuru butonuna tıklıyorsunuz ve başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz.

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra başvuru süresinin dolmasını bekliyor ve dolduktan sonra tekrar aynı siteden e-devlet ile giriş yaparak başvurunuzun sonucunu öğreniyorsunuz. Diyelim ki başvurunuz kabul edildi.

Başvurunuz kabul olduktan sonra başvuru sorgula kısmından sağ tarafta bulunan form indire tıklıyoruz. Formu indirdikten sonra renkli çıktısını alıyoruz yine aynı sayfanda uzman çavuş olmak için yanılanmış olan güvenlik arşiv araştırması evrakını da indiriyoruz.

Uzman çavuş başvuru genelgesinde tek tek bizden ne isteniyorsa harfi harfine yapıyoruz. Eksik evrak olduğu takdirde gitmiş olduğunuz sınav yerinde belge kontrol aşamasında elenmeniz mümkündür dikkatli olunuz.

Evrakları eksiksiz doldurduğunuz durumda artık gönül rahatlığı ile sınav yerinize gidebilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yorumlar