Teknoloji Nasıl Yapılır?

Http olarak girilen bir siteyi https olarak ayarlama ve http den https e yönlendirme işlemleri.

tarihinde yazıldı ve 457 kez görüntülendi.

Bu makalemizde sizlere http olarak girdiğiniz bir web sitesini https olarak ayarlamayı ve sitenizi httpden https e yönlendirmeyi anlattık.


Http olarak girilen bir siteyi https olarak ayarlama ve http den https e yönlendirme işlemleri.

HTTPS’e yönlendirme işlemi çeşitli platformlarda farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu adımları gelin hep beraber inceleyelim.

HTTP( Hyper Text Transfer Protocol ) wen üzerinden server-client iletişim ve haberleşme kurallarının tanımını yapan bir protokoldür. Örneğin yeni bir websitesi kurulumu esnasında, web sitesine default olarak HTTP olarak sunulur. Fakat varsayılan olarak tanımlanan HTTP günümüz internet çağında güvenirliği sorunsuz karşılamamaktadır. Web sitemizin güvenilir görünmesi ve olması çok önemlidir. Kullanıcı daima güvenilir sitelerde gezinti yapmak, alış-veriş yapmak oyun oynamak vb. gibi bulunmak ister. Bunun çözümünde HTTPS imdadımıza yetişmektedir. Şimdi HTTP’den HTTPS’e yönlendirme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlatmaya çalışalım.

CMS(Content Management System) Yazılımlarında Yönlendirme İşlemi Adımları

-> Wordpress : Wordpress gibi kurulumu kolay template ile hızlıca kurabileceğiniz bir siteye sahipseniz, yönlendirme işlemini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Wordpress sitenizde wp – admin admin panelinize yönetici girişi yapmalısınız. Sonrasında sol menüde Ayarlar >> Genel Ayarlar kısmına giriş yapmalısınız. Bu sayfa da açılacak olan WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) input alanlarında görünen

domain adreslerini (http://www.____________.com) http’yi, (https://www.______________.com) https olacak şekilde değiştirmenizdir. Bu işlemi yaptıktan sonra sahip olduğunuz web siteniz SSL sertifikasına bağlanmış olacaktır. Ve HTTPS adresine yönlendirilmiş olacaktır. Sonuç olarak siteniz daha güvenilir görünecek ve olacaktır.

Bu işlemden sonra web siteniz https olarak yayınlacaktır ama sitenize http://... olarak girildiğinde yönlendirilmeye bilir. Bu yönlendirmeleri yapmak için aşağıdaki kodalr .htaccess dosyanıza yazın.

<IfModule mod_rewrite.c>

# Varsayılan kodlar burada dursun

RewriteCond %{HTTPS} !=on

RewriteRule ^(.*) https://%{SERVER_NAME}/$1 [R,L]

</IfModule>

Linux & CPanel İçin .htaccess İçeriği İle Yönlendirme İşlemi Adımları

Alternatif yazılımlarda link yapısı değiştirilse de, Opencart gibi bazı CMS(Content Management System) yazılımları .htaccess kod ile yönlendirilmelidir.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]

Bu kod Linux hosting sitesinin ana dizininde yer almıyorsa, .htaccess dosyasının içine bu kodu eklenmesi gerekiyor. Eğer bir .htaccess dosyası yok ise, bir not defteri açarak aşağıdaki kodu eklenmesi ve kaydetme aşamasında dosya adının başındaki nokta da dahil olmak üzere .htaccess olarak yazıp kaydedilmesi gerekiyor.. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bu dosyayı sitenin ana dizinine eklenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yorumlar