Nedir ve Ne Demektir?

Biyometrik fotoğraf nedir ve biyometrik fotoğrafın özellikleri nelerdir?

tarihinde yazıldı ve 401 kez görüntülendi.

Vesikalık fotoğraflardan sonra en çok kullanılmaya başlayan ve tüm resmi işlemlerde geçerli biyometrik fotoğraf nedir ve nerelerde kullanılır?


Biyometrik fotoğraf nedir ve biyometrik fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazımda sizlere biyometrik fotoğraf nedir ve özellikleri nelerdir ve biyometrik fotoğraf çekilirken nelere dikkat etmeliyiz den bahsedeceğim. Biyometrik fotoğraf son yıllarda yeni kimlik kartlarında ehliyetlerde pasaportlarda ve önemli belgelerde kullanılmaktadır. Uluslar arası standart hal almış bir yöntemdir. Peki biyometrik fotoğraf nedir ve özellikleri nelerdir.

Biyometrik fotoğraf 60mm X 50 mm vesikalık fotoğraftır. Fakat özellikleri vesikalık fotoğraftan biraz farklıdır. Arka fonu sadece beyaz olmak zorundadır. Herhangi bir obje veya farklı bir şey olmamalıdır. Aklıma gelmişken şuna da değinmek isterim eğer elinizde bir biyometrik fotoğraf var ise kesinlikle parmağınızla beyaz kısımlara dokunmayınız. Nedeni bu fotoğrafları özel bir cihazla okuttukları için arka fondaki beyaz renk temas nedeni ile renklenir se kirlenirse cihaz bunu algılar ve fotoğrafınızı geçersiz kılar buda size sorun yaratır. Bu biyometrik fotoğrafın özelliklerinden bir başkası da çekilen kişinin saç bitimi ile çenesinin arasındaki mesafenin 3.2 cm ile 3.6 cm arasında olması. Yüzün fotoğrafın tam ortasında olmasıdır. Biyometrik fotoğrafı çektirirken dikkat etmemiz gerek şeylere ek olarak başımızda şapka bere gibi şeylerin bulunmaması, gözlük kullanıyorsak fotoğrafta camın parlamaması ve gözlerimizin tam açık olması diyebiliriz.

Evet arkadaşlar bugün ki yazımda sizlere biyometrik fotoğraf nedir ve özellikleri nelerdir,  biyometrik fotoğraf çekilirken nelere dikkat etmeliyiz gibi konulardan bahsettim. Umarım sizi bilgilendirebilmişimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yorumlar